Senátor McCaskill: Jistě, ale je těžké koupit modlitbu.

Senátor McCaskill: Jistě, ale je těžké koupit modlitbu.

Zdá se, že jsme dosáhli kritické úrovně veřejného chápání tohoto problému a státní zákonodárci reagují předkládáním zákonů, které sníží nebo odstraní výjimky z nelékařských vakcín. Šlo by o konkrétní krok, který by přímo chránil veřejné zdraví.

Zde je seznam 14 států, které nedávno zavedly návrhy zákonů, které by omezily nebo zrušily výjimky pro vakcíny (seznam nemusí být vyčerpávající). Mezi nimi je domovský stát Disneyland – Kalifornie. Státní senátor Richard Pan, který je lékař, představil návrh zákona, který má nyní 26 sponzorů, což zřejmě znamená, že pravděpodobně projde. Jak je zákon aktuálně napsán, odstranil by všechny nelékařské výjimky. To se však může před schválením zákona změnit.

Anti-vaxxeři samozřejmě opětují palbu. Příliv se silně obrací proti nim, takže své generátory ječivých tónů vypínají na maximum. Naštěstí si myslím, že to slouží pouze k jejich ještě větší marginalizaci, jak ukazuje epizoda Jimmyho Kimmela. Jednou z jejich strategií je charakterizovat požadavky na očkování jako „nucené očkování“. Chtějí vykouzlit obrazy policistů, kteří buší na vaše dveře, drží vaše dítě a očkují je násilím. To je samozřejmě absurdní. Očkování je nutné pouze pro navštěvování veřejné školy. Rodiče se stále mohou vyhnout očkování tím, že budou své děti učit doma nebo je poslat do soukromé školy (ačkoli některé státy vyžadují očkování i pro domácí vzdělávání).

Argumenty založené na rodičovských právech ztrácejí na síle, protože veřejnost si uvědomuje, že práva mají i děti s lékařskými výjimkami z vakcín a jejich rodiče. Rodiče říkají: “Vaše právo myslet si, že to víte lépe než lékařská komunita, nepřevažuje nad mým právem chránit své dítě před přenosnými nemocemi.” Humor je opět dobrým barometrem veřejného mínění. Satirický list The Onion tento pocit dokonale vystihl článkem s názvem „Neočkuji své dítě, protože je mým právem rozhodovat o tom, jaké eliminované nemoci se vracejí.“

Ještě horší je, že protivakcinační „paleo“ doktor Jack Wolfson ukázal bezcitnou tvář antivakcinačního hnutí, když měl svých 15 minut slávy. V rozhovoru uvedl:

Nehodlám obětovat blaho svého dítěte. Moje dítě je čisté. Není mou povinností chránit jejich dítě.

Na otázku, zda by se cítil špatně, kdyby nemocné dítě s lékařskou výjimkou dostalo spalničky od jeho dítěte a zemřelo, odpověděl:

Mohl jsem snadno žít sám se sebou. Je nešťastné, že lidé umírají, ale lidé umírají. A nevystavím své dítě riziku, abych zachránil další dítě.

Jeho slova dokázala lépe odhalit antivakcinační hnutí takového, jaké je, než jakýkoli komentář nebo kritika ze strany lékařské komunity.

Nyní je proto čas zvýšit naše úsilí. Veřejné mínění a politická vůle jsou tu ke snížení výjimek z očkování, zvýšení proočkovanosti a ochraně veřejného zdraví. Veřejná a politická vůle je však věc vrtkavá.

Autor

Steven Novella

Zakladatel a v současnosti výkonný redaktor Science-Based Medicine Steven Novella, MD je akademický klinický neurolog na lékařské fakultě Yaleovy univerzity. Je také hostitelem a producentem populárního týdenního vědeckého podcastu The Skeptics’ Guide to the Universe a autorem blogu NeuroLogicaBlog, denního blogu, který pokrývá novinky a problémy v neurovědě, ale také obecné vědě, vědecké skepsi a filozofii věda, kritické myšlení a průnik vědy s médii a společností. Dr. Novella také vytvořila dva kurzy s The Great Courses a vydala knihu o kritickém myšlení – také nazvanou Průvodce skeptiků po vesmíru.

Není to obvyklé televizní publikum Dr. Oze

Dr. Mehmet Oz je jedním z nejznámějších a možná i nejvlivnějších lékařů v Americe. Dr. Oz Show se vysílá ve 118 zemích a jen v USA ji sleduje přes 3 miliony diváků. Když Oz profiluje produkt nebo doplněk ve své show, prodeje explodují – říká se tomu „Efekt Dr. Oze“. Oz bohužel běžně a důsledně poskytuje pochybné zdravotní rady, zejména pokud jde o produkty na hubnutí, kde Oz pravidelně používá hyperbolické výrazy jako „zázrak“ pro produkty, které profiluje:

(O extraktu ze zelené kávy) — „Možná si myslíte, že magie je předstírání, ale podle vědců toto malé zrnko objevilo kouzlo hubnutí pro každý typ těla.“(Na malinovém ketonu) – „Mám zázrak číslo jedna v lahvičce na spalování vašeho tuku“(Na Garcinia cambogia) — „Může to být jednoduché řešení, které jste hledali, jak definitivně shodit tělesný tuk.“

Dr. Oz vyprofiloval tolik pochybných zdravotních strategií, že „Efekt Dr. Oze“ přesněji odkazuje na promarněný čas, úsilí a finance jakéhokoli spotřebitele, který se skutečně řídí jeho radami ohledně zdraví a kupuje si stálý proud „zázraků“, které Oz podporuje. ve své televizní show. Není divu, že Science-Based Medicine je pravděpodobně Ozovým nejvytrvalejším a nejhouževnatějším kritikem. Nejde jen o to, že má vysoký profil – jde o to, že doktor Oz je bona fide lékař, který by měl vědět lépe, ale rozhodl se ignorovat vědu ve prospěch hyperboly. Je to protiklad toho, co by měl dělat zdravotník. A to je kořen problému Oz: Oz umí dát dobré rady, ale pravidelně je kombinuje s pochybnými výroky a pseudovědou tak, že náhodný divák nedokáže rozlišit mezi vědou a fikcí. Takže když Oz něco nazývá zázrakem – lidé naslouchají. I když se zázraky objeví několikrát do roka.

Když bylo oznámeno, že Dr. Oz byl pozván předsedkyní obchodního podvýboru Senátu Claire McCaskill (D-Mo.), aby promluvil o podvodech s hubnutím, explodoval přinejmenším jeden ironický metr. Chránec Oprah, jeho vedlejší televizní show, která začala v roce 2007, se rychle stala platformou pro hostování dalších pochybných „odborníků“, nabízejících pochybné zdravotní rady a opakované profilování dnešních verzí hadího oleje. Takže požádat Oze, aby mluvil o podvodech s hubnutím, se zdálo absurdní, vzhledem k tomu, že je možná nejvlivnějším propagátorem podvodů s hubnutím v Americe. Kamarád z blogu navrhl, že lepší využití Dr. Oze by bylo zdržet ho jako příklad toho samého problému, o kterém byl požádán, aby promluvil.

No a přesně to se stalo. V úterý Dr. Oz přiznal, že pokud jde o produkty na hubnutí, humbuk pokaždé trumfne důkazy. Mám silné podezření, že senátorka McCaskill nebo její poradci četli Science-Based Medicine, protože její rozšířené vykuchání Oz (a odkaz na, ano, „vědecky založená medicína“), je opravdovým potěšením sledovat:

“Vědecká komunita je proti vám téměř monolitická, pokud jde o účinnost několika produktů, které jste nazvali zázraky,” dodala. “Jen nechápu, proč tam musíš jít… Dělají z tebe příklad dneška kvůli síle, kterou v tomto prostoru máš.” – Senátor McCaskill

Senátor McCaskill opakovaně griloval Dr. Oze na zelených kávových zrnech, jednom z jeho nejabsurdnějších „zázračných“ doplňků stravy, které podporoval. Zde je klíčový úryvek a děkuji příteli blogu, Dr. Peteru Lipsonovi, že si udělal čas na jeho přepis:

Dr. Oz: Pokud bych mohl nesouhlasit s tím, zda fungují nebo ne, přejdu k otázce slov, která jsem použil. A pokud jde o to, zda fungují nebo ne, vezměte si jako příklad extrakt ze zelených kávových zrn. Nebudu tvrdit, že by to prošlo schválením FDA, pokud by to byl farmaceutický lék, který žádá o schválení, ale mezi přírodními produkty, které existují, je to produkt, který má několik klinických studií. Byl jeden velký, velmi kvalitní, který byl vyroben v roce 2012, kdy jsme o tom mluvili. Poslouchejte, já jsem…

Sen. McCaskill: wh..wha..chci vědět o té klinické studii. Protože jediný, koho znám, bylo šestnáct lidí v Indii, za které zaplatila společnost, která, to bylo ve skutečnosti, v době, kdy jste zpočátku mluvili o tom, že je to zázrak, jediná studie, která tam byla, byla ta se šestnácti lidmi v Indii, kterou napsal někdo, kdo byl placen společností, která to vyráběla.

Dr. Oz: No, tento dokument tvrdí, že za něj nikdo neplatil, ale mám na něm čtyři papíry, pět papírů plus řadu základních vědeckých prací. Ale, ale senátore McCaskill, co, když já, můžeme strávit spoustu času dohadováním o výhodách, zda extrakt ze zelených kávových zrn stojí za vyzkoušení, nebo nestojí za vyzkoušení. Možná, že věci, o kterých tvrdíme, že děláte v souvislosti se svou stravou, jsou také kritizovatelné, myslím tím, že byste měli mít dietu s nízkým obsahem tuku, dietu s nízkým obsahem sacharidů, my b… Strávil jsem značnou část své kariéry doporučováním, aby lidé měli nízkou tučná dieta, ale my jsme v tomto argumentu nyní uzavřeli kruh a nyní to již nedoporučujeme, mnozí z nás, kteří praktikujeme medicínu, protože to u našich pacientů již nefungovalo. Nyní je pozoruhodně složité, jak víte, zjistit, co funguje pro většinu lidí dokonce i v dietním programu.

V lékařské praxi se vyvíjíme tím, že se díváme na nové myšlenky a zpochybňujeme ortodoxii a rozvíjíme je. Takže…takže když podržím…toto je těch pět prací, toto jsou klinické studie, uh, a můžeme se dohadovat o jejich kvalitě, velmi oprávněně, uh, mohl bych si vybrat odděleně papíry, které také nevykazovaly žádný přínos, ale , na konci dne mám klinické subjekty, skutečné lidi, kteří podstoupili testy, a v tomto případě jsem to vlastně dal svému publiku, nebyla to formální studie, byla to jen výměna…

Senátor McCaskill: Což by neprošlo…u soudu, který jste dělali se svým publikem, byste neřekli, že by někdy prošel vědeckým shromážděním.

Dr. Oz: Ne, nikdy bych noviny nepublikoval. Nebylo to provedeno pod příslušným vedením IRB, to nebylo účelem. Účelem bylo, abych dostal miniaturní náčrt, zda o tom stojí za to mluvit s lidmi nebo ne. Ale znovu si nemyslím, že by to mělo být referendum o používání alternativních léčebných terapií, protože pokud tomu tak je, pak jsem byl kritizován za to, že lidé přicházejí na můj pořad a mluví o síle modlitby. Nyní opět jako praktikující nemohu dokázat, že modlitba pomáhá lidem přežít nemoc, já…

Senátor McCaskill: Jistě, ale je těžké koupit modlitbu.

Dr. Oz: Těžko koupit modlitbu. To je ten rozdíl.

Senátor McCaskill: Modlitba je zdarma.

Dr. Oz: Ano, modlitba je zdarma, to je velmi dobrý nápad.

Epizoda o zelených kávových zrnech je skutečnou případovou studií v pseudovědě, která ilustruje žalostný nedostatek důkazních standardů, které Oz ve své show uplatňuje. McCaskill má naprostou pravdu: Klinické studie provedené na zelených kávových zrnech byly malé a neprůkazné a neexistuje způsob, jak upřímně učinit nějaké definitivní závěry o její účinnosti. Přesto, než aby varoval diváky, aby se tomu vyhnuli, udělal Oz pravý opak. Tento konkrétní zázrak zdvojnásobil tím, že mezi své publikum připravil pochybné klinické testy a ani se neobtěžoval získat souhlas IRB (něco, co je téměř jistě neetické a proti pravidlům jeho univerzity pro experimentování na lidech). Poptávka explodovala do té míry, že zelená kávová zrna jsou nyní předmětem akce FTC.

Jak je u Oze zvykem, příliš se nevzdaloval od svého obvyklého M.O. na výstavě – extrapoluje ze slabých klinických důkazů, aby učinil grandiózní tvrzení tím, že vybral ty nejpodpůrnější prameny důkazů, aby vytvořil dojem, že jsou založeny na důkazech. Oz je věřící, bez ohledu na to, co říkají důkazy. McCaskill mu na to přímo zavolal:

Nechápu, proč to musíte říkat, protože víte, že to není pravda. Tak proč, když máte tento úžasný megafon a tuto úžasnou schopnost komunikace, proč byste zlevňovali svou show? – Senátor McCaskill

Co je na Ozovi nejpozoruhodnější, je jeho současné uznání, že produkty, které profiluje, postrádají důvěryhodné vědecké důkazy, a jeho současná podpora stejných produktů:

Ve skutečnosti osobně věřím v položky, o kterých v pořadu mluvím. Vášnivě je studuji. Uvědomuji si, že často nemají vědecké poznatky, aby je mohli prezentovat jako fakt, ale přesto bych svému publiku poskytl radu, kterou neustále dávám své rodině, a své rodině jsem tyto produkty dal. – Dr. Oz.

Pro Oze je jeho show ve skutečnosti o ochraně spotřebitele – nikoli o jeho klamání. Dokonce přinesl do Senátu slide deck s tímto názvem:

Oz tvrdil, že na „dva roky“ ustoupil od používání hyperbolických výrazů k popisu produktů na hubnutí. McCaskill zjevně udělal svůj domácí úkol a citoval Oze před pouhými 3 týdny:

Pokaždé, když podvádíte ve své dietě, chci, abyste si vzal jednu z těchto malých, špinavých pilulek. Tato malinká tableta dokáže z vašeho břicha vytlačit hodně tuku. – Dr. Oz.

Část problému

Na Ozovi je nejvíce ironické, že navzdory jeho slabému uznání problému s jeho hyperbolou se stále vidí jako oběť. Nezastaví svá bezdechá doporučení a rychlá řešení. Oze nejvíce dráždí, že promotéři používají jeho jméno k propagaci svých produktů – a on nedoporučuje prodejce:

Víte… největší medvědí službu, kterou jsem svému publiku udělal? Je to tak, že jsem tehdy nikdy neřekl, kde mám jít koupit produkty.

Omyl Dr. Oz. Největší medvědí službou, kterou jste svému publiku udělal, je zneužít svého titulu lékaře tím, že místo vědeckých faktů řeknete publiku to, co si myslíte, že chtějí slyšet. I když Oz nemusí přímo profitovat z prodeje těchto zbytečných produktů, využívá platformu důvěry, aby prokazatelně poskytoval špatné zdravotní rady milionům lidí. Nemusí to být nezákonné, ale není pochyb o tom, že pořad Dr. Oze zachovává mytologii hubnutí „rychlé opravy v pilulce“ a odvádí pozornost diváků od rozumných přístupů k hubnutí. Je to perfektní platforma pro nespočet podvodů s hubnutím a bylo hezké vidět, že Oz byl označen za velkou část problému.

Autor

Scott Gavura

Scott Gavura, BScPhm, MBA, RPh se zavázal zlepšovat způsob používání léků a zkoumat profesi farmacie optikou vědecky založené medicíny. Jeho odborným zájmem je zlepšení hospodárného užívání drog na úrovni populace. Scott je držitelem titulu Bachelor of Science v oboru farmacie a titulu Master of Business Administration na University of Toronto a dokončil akreditovaný program kanadských nemocničních lékáren. Jeho profesní zázemí zahrnuje farmacii v komunitním i nemocničním prostředí. Je registrovaným lékárníkem v Ontariu v Kanadě.Scott nemá žádné střety zájmů, které by mohl zveřejnit.Prohlášení: Všechny názory vyjádřené Scottem jsou jeho osobní názory a nereprezentují názory fórum clean vision žádných současných nebo bývalých zaměstnavatelů nebo organizací, s nimiž může být spojen. Všechny informace jsou poskytovány pouze pro účely diskuse a neměly by být používány jako náhrada za konzultaci s licencovaným a akreditovaným zdravotnickým pracovníkem.

Je to roční období, kdy pokud nejste nemocní vy, někdo, koho znáte, pravděpodobně ano.